Miasto w okresie panowania Rzymian nosiło nazwę Colonia Julia Parentium. Dynamiczny rozwój miasta został zahamowany po krwawym najeździe Gotów. W VI wieku władzę nad tym obszarem przejęli Bizantyjczycy, którzy na początku IX wieku założyli tu biskupstwo. W późniejszym okresie Porec stał się jednym z miast państwa Franków. W 1267 roku miasto jako pierwsze wyraziło przynależność do państwa włoskiego. Najpiękniejsze przykłady weneckiej myśli architektonicznej tj. pałace, budowle świeckie i sakralne oraz place pochodzą z tego okresu.

W połowie XIV wieku Porec został w dużym stopniu zniszczony podczas najazdu wojsk genueńskich. W późniejszym okresie tereny te były bardzo często nawiedzane przez epidemie, co znacznie przyczyniło się do zdziesiątkowania liczby mieszkańców tego malowniczego miasta. Warto wspomnieć również o tym, że Porec stanowił siedzibę Sejmiku Istryjskiego.

Stare Miasto ulokowane jest na wąskim cyplu otoczonym skałami. To właśnie Porec jest najpopularniejszym miastem Chorwacji, a na jego starówce obejrzeć można wiele zabytkowych budowli. Ponadto miasto każdego roku staje się laureatem nagrody dla „najbardziej zadbanego miasta Chorwacji”.

Budowle rozlokowane są na planie starożytnej siatki ulic z dwiema głównymi ulicami, które krzyżują się pod kątem prostym. To właśnie przy tych głównych drogach (cardo i decumanus) umiejscowione zostały najważniejsze zabytki.
Co warto zwiedzić?

1. Ulica decumanus jest obowiązkowym punktem wycieczki do miejscowości Porec, albowiem wzdłuż niej znajduje się wiele wspaniałych domów wzniesionych w stylu gotyckim. Na wschodnim krańcu decumanus znajduje się wspaniały XVII-wieczny barokowy pałac Sincić. Obecnie budowla ta stanowi siedzibę Zavicajni Muzej Porestine.

Eksponaty Muzeum Regionalnego stanowią głównie rzymskie i wczesnochrześcijańskie archeologiczne znaleziska. W części etnograficznej zwiedzający mają okazję poznać życie codzienne ludzi mieszkających w okolicach miasta Porec.

2. Dom pod Dwoma Świętymi stanowi pozostałość po opactwie św. Kasujsza. Ta XII-wieczna budowla mieści się przy ulicy św. Maura. Jej fasadę zdobią dwie zachwycające romańskie figury.

3. Targ Marafor znajduje się na zachodnim krańcu decumanus. Niegdyś było to potężne rzymskie forum, obecnie zaś obejrzeć tam można XII i XIII-wieczną zabudowę wraz z ruinami świątyni rzymskiej.

W pobliżu tego ogromnego placu znajduje się kościół św. Franciszka. Budowa świątyni rozpoczęła się około XII wieku, zaś ukończona została w wieku XIV. W latach 1861-1918 budowle przebudowano w stylu neobarokowym.