Bazylika Eufrazjusza to arcydzieło architektury VI wieku. Ta bizantyjska świątynia zdobiona jest przez zachwycające mozaiki. Jej budowę ukończono w 553 roku, a wzniesiona została na polecenie biskupa Eufrazjusza. Świątynia postawiona została na fundamentach IV-wiecznego oratorium św. Maura. Z pierwotnej budowli ostały się jedynie mozaiki ulokowane na posadzkach tej wspaniałej bazyliki.
Na przestrzeni lat świątynia była kilkakrotnie przebudowywana, zaś w 1997 roku wpisano ją na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Od maja do września w świątyni odbywają się koncerty muzyki klasycznej.
Apsyda tej zachwycającej bazyliki pokryta jest mozaikami wykonanymi w XV wieku. Na jednym z łuków obejrzeć można scenę przedstawiającą Chrystusa i apostołów. Sklepienie zaś zdobi postać siedzącej na tronie Madonny z Dzieciątkiem i aniołami.
W świątyni znajduje się również zakrystia, której kaplicę wotywną zamykają trzy wspaniałe apsydy. Mozaikowa posadzka pomieszczenia pochodzi z VI wieku. W kaplicy spoczywają szczątki świętych Eleuteriusza i Maura.
Prezbiterium bazyliki kryje w sobie zachwycające cyborium pochodzące z XIII wieku. Cztery marmurowe kolumny dźwigają zdobiony mozaikami baldachim.
Trójnawowe wnętrze bazyliki rozdzielone jest przez dwa rzędy marmurowych kolumn, których kapitele zdobione są przez zoomorficzne inkrustacje.
Chcąc wejść do ośmiobocznej budowli wznoszącej się przy bazylice, należy przejść przez atrium. Z jego każdej strony znajdują się po dwie kolumny. W atrium wystawione są nagrobki oraz eksponaty pochodzące z okresu średniowiecza.
Ośmioboczny budynek został zbudowany w VI wieku, a w jej centrum znajduje się basen chrzcielny. Można tam również obejrzeć fragmenty zachwycających niegdyś mozaik.
Niedaleko budowli wzniesionej na planie ośmioboku znajduje się pałac biskupi pochodzący z VI wieku, którego trójnawowe wnętrze ukrywa arcydzieła takich malarzy jak m.in. Antonio da Bassano czy Palma il Giovane.
Godne obejrzenia są również znajdujące się w ogrodzie, pozostałości VI-wiecznej mozaiki będące niegdyś częścią oratorium św. Maura.