Park Narodowy Kornati (Nacionalni Park Kornati)

Park Narodowy Kornati został założony w 1980 roku i obejmuje obecnie południową cześć Archipelagu Zadarskiego. Jego nazwa pochodzi od nazwy największej wyspy należącej do rezerwatu – Kornat. Celem założenia parku była ochrona środowiska wodnego oraz organizmów żyjących w wodach otaczających wyspy. Ponadto pomysłodawcy tej inicjatywy pragnęli również zahamować dalszą zabudowę wysp.

W skład Parku Narodowego Kornati wchodzi 147 wysp, a jego całkowita powierzchnia to około 216 km2. Większą część stanowią bezludne wyspy, a ze względu na to, że składają się one głównie z białego kamienia, ich szata roślinna jest bardzo uboga. Uroku dodaje im urozmaicona linia brzegowa pełna skalnych grot i malowniczych zatoczek.

Podczas panowania cesarstwa rzymskiego, na większych wyspach swe wille wznosili zamożni mieszkańcy Zadaru. Budowano wówczas zachwycające rezydencje, z posadzkami wyłożonymi kolorowymi mozaikami oraz piękne łaźnie.

Kiedy władzę nad archipelagiem objęła Wenecja, większość wysp posiadała bogatą i urozmaiconą szatę roślinną. Obszar ten pełnił wówczas funkcję bazy dla floty.

Wiele wysp należy do prywatnych właścicieli mieszkających na wyspie Murter, którzy kupili je pod koniec wieku XIX. Miały one wówczas stanowić miejsce do wypasu bydła. Obecnie jednak niemalże wszystkie wyspy pozbawione są jakiejkolwiek roślinności, a ich gleby są jałowe.

Każda z wysp posiada niemalże jednakowe ukształtowanie terenu, pełne krasowych zapadlisk, stromych skał i kamienistego gruntu. Do pustynnienia gleby przyczynił się m.in. niekontrolowany wypas zwierząt. Ponadto nieprzemyślane działania pasterzy jak np. karczowanie lasów w celu rozsiania trawy, stanowiącej pożywienie owiec, doprowadziło do zdegradowania flory na wyspach.

Na części wysp do dziś wznoszą się nieduże domy ulokowane w pobliżu wybrzeża. Przy wielu z nich zobaczyć można pomieszczenia dla zwierząt oraz paleniska, niezbędne do warzenia serów.

Bogactwo świata podwodnego każdego roku przyciąga na te tereny, spragnionych wrażeń miłośników sportów wodnych. W wodach wysp żyje ponad 300 ciekawych gatunków zwierząt i około 350 gatunków roślin. Aby chronić niezwykle bogatą morską faunę i florę na terenie Parku Narodowego Kornati obowiązuje bezwzględny zakaz połowów.

Oprócz wysp obszar rezerwatu obejmuje kilkanaście ostrych, wynurzonych z morza skał. Jedynym zalesionym terenem jest południowy kraniec Dugieo Otoku. Najlepszą formą obejrzenia Parku jest wyprawa żaglówką.

Niewątpliwie cały teren Archipelagu wysp Kornati stwarza żeglarzom znakomite warunki do uprawiania tego sportu. Niesamowity klimat oraz wyspy ulokowane z dala od zgiełku i gwaru typowych turystycznych miejscowości działają jak magnez na miłośników każdego sportu wodnego. Jedynym portem otwartym od maja do września jest Piskera. Każdy, kto kocha żeglować i ceni sobie bliski kontakt z naturą powinien, choć raz odwiedzić to miejsce.